مانیتورهای لمسی از چه ساخته شده اند؟ از یک نمایشگر LCD به همراه لایه های مخصوص که برای دریافت دستورات ورودی از طریق تاچ می باشند تشکیل شده اند.

مانیتورهای لمسی امروزه مورد استفاده همه ی افراد قرارمی گیرند و تقریبا تمام مردم جهان با مانتیورهای لمسی کارکرده اند.

برای مثال گوشی ها تبلت ها لب تاپ هایی که دارای پنل لمسی می باشند و خیلی از لوازم الکترونیکی دیگر که امروزه در طول روز مورد استفاده ما قرار می گیرند.

مانیتورهای لمسی دارای دو مدل می باشند. مدل اول مدل خازنی نام دارد و مدل دوم مقاومتی نام دارد.

در ساخت صفحه های لمسی از این دو مدل استفاده می شود ولی از دو مدل فوق که برای شما نام بردم مدل اولی یا همان خازنی بیشتر در ساخت صفحه های لمسی استفاده می شود.

خازنی: مدل خازنی بسیار مشابه مدل مقاومتی می باشد ولی تفاوتی که بین صفحه های خازنی با لمسی وجود دارد این است که مختصات وارد شده x و y در این مدل دارای بار الکتریکی می باشند که طرفیت خازنی و میدان الکتریکی آن ها ثابت می باشد.

هنگامی که شما صفحه ی لمسی را با انگشتتان لمس می کنید میدان الکتریکی که در انگشت های شما قرار دارد باعث تغییر میدان الکتریکی می شود و این تغییر میدان الکتریکی توسط یک سنسور به طور کامل تشخیص داده می شود و سیستم عامل توسط یک پردازنده نقطه مورد نظر شناسایی و دستور موردنظر را اجرا می نماید.

از مزایای این نوع مدل می توانم به بالا بودن لمس های ارائه شده اشاره کنم و بزرگترین عیبی که این نوع مدل از صفحه های لمسی دارند این است که تنها و فقط با رسانای دست قابل تشخیص هستند. یعنی به طور مثال اگر شما بخواهید با دستکش به صفحه ی آن دست بزنید مانیتور لمسی شما رسانای دست شما را تشخیص نخواهد داد.

نکته: جالب است بدانید که مدل اول (خازنی) قیمت گرانتری هم نسبت به مدل دوم (مقاومتی) دارد.

مقاومتی: مانیتورهای لمسی که صفحات آن از مدل مقاومتی ساخته شده است نحوه ی کارکردشان به این گونه می باشد. آن ها دارای دو لایه مقاومتی در کنار یکدیگر می باشند و هنگامی که کاربران صفحه ی مانیتورهای لمسی خود را لمس می کنند در واقع دارند این دو لایه را به یکدیگر فشار می دهند. هنگامی که این دو لایه با یکدیگر تماس پیدا می کنند مقداری جریان از آن نقطه عبور می کند و یک میدان الکتریکی را در آن منطقه تشکیل می دهد که با میدان الکتریکی که اول ایجاد شده است متفاوت می باشد به صورتی که یک میدان جدید ایجاد می شود و با استفاده از ریموت کنترلرها شما می توانید مقدار این میدان را مشاهده کنید.

یکی از مهم ترین مزیت هایی که این نوع مدل دارا می باشد این است که شما در مدل خازنی فقط باید با انگشت های دستتون به صورت مستقیم صفحه را لمس کنید ولی در مدل خوارزمی دیگه شما این مشکل را نخواهید داشت و شما میتوانید حتی با دستکش هم با مانیتورهای لمسی خود به راحتی کارکنید.

کامپیوترهایی که امروزه تولید می شوند همه دارای موس و کیبورد هستند که اگه این موس و کیبوردها همراه این کامپیوترها نباشند این لپ تاپ ها یا کامپیوترها قابلیت وارد کردن اطلاعات را نخواهند داشت و این در حالی است که مانیتورهای لمسی با دست شما کار می کنند و دیگر شما نیازی به استفاده از موس و کیبوردهایی که سیم های آن ها باعث مزاحمت در کار شما می شوند ندارید.

یکی دیگر از دلایلی که باعث محبوبیت بیشتر صفحات لمسی نسبت به کامپیوترها شده است این می باشد که شما برای خرید یک کامپیوتر معقول باید قیمت به نسبت چشمگیری را بابته آن بپردازید در حالی که صفحات لمسی از جمله تبلت ها دارای قیمت خیلی ارزان تر و به صرفه تری می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه